03.02.2023
ANA SAYFA HAKKIMIZDA RESİM GALERİ LİNKLER İLETİŞİM ÜYELER
 
     
 
 

Konular
   Tarihçe
   Efeler
   Ödemiş Mahalleri ve Muhtarları
   Turistik Yerler
   Ödemiş Yemekleri
   Ekonomi
   Ödemişli Sporcular
   Siyaset-Politika
   Etkinliklerimiz
   Ödemişli Akademisyenler
   Ödemişli Siyasetçiler
   Ödemişli Sanatçılar
   Ödemişli Askerler
   Ödemişli Diplomatlar
   Ödemişli Gazeteciler
   Ödemişli İş İnsanları
   Kaybettiklerimiz vefat eden Ödemişliler
   Ödemiş Ürünleri
   Ödemişli Hukukçular
   ÖDEMİŞLİ KİŞİLER VE ANILARI
   ÖDEMİŞLİ ZANATKARLAR
   ÖDEMİŞLİ GAZILERİMİZ
   ÖDEMİŞLİ ŞEHİTLERİMİZ
   ödemişli egitimciler
   ÖDEMİŞTE KAYMAKAMLIK YAPANLAR
   Ödemişli TV Program yapımcıları
   Arşiv

Üye Girişi
E-Mail :

Şifre :

Şifremi Unuttum Yeni Üye

Hesabım


Yazarlar

Reklamlar


İzmir'in tarihi mahallesi Birgi'de 250 yıl önce inşa edilen Çakırağa Konağı,
HABERİ PAYLAŞ : Google'da Paylaşİzmir'in tarihi mahallesi Birgi'de 250 yıl önce inşa edilen Çakırağa Konağı, ahşap işçiliği ve duvar süslemeleriyle ilginç mimari örnekleri arasında yer alıyor- Konağın özellikle 18. yüzyıl İstanbul ve İzmir şehir manzaralarının resmedildiği iki odası, zi
İZMİR (AA) - HALİL ŞAHİN - İzmir'in tarihi mahallesi Birgi'de 250 yıl önce yapılan Çakırağa Konağı, korunmuş mimari özelliklerinin yanı sıra sahip olduğu romantik hikayesiyle de turistlerin dikkatini çekiyor.

Deri tüccarı Şerif Ali Ağa tarafından 1761 yılında yapımına başlanan Çakırağa Konağı, Ege Bölgesi'ne özgü mimari üslubu günümüze kadar korumuş ender yapılardan biri olarak gösteriliyor.

Kırsal Turizm Derneği Birgi Temsilcisi Yaşar Günaydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, işi gereği sık sık büyük şehirlere ve Avrupa'ya giden dönemin önemli tüccarlarından Şerif Ali Ağa'nın gittiği yerlerde gördüğü mimari yapılardan etkilenerek Birgi'de onlara benzer bir ev yaptırmak istemesiyle konağın temelinin atıldığını söyledi.

- "Hanımlar memleket özlemi çekmesin" diye...

Üç katlı konağın yapımında ünlü Osmanlı mimar ve ustalarının yanı sıra İtalyan ustaların da çalıştığını kaydeden Günaydın, ağaç işçiliği, duvarlarındaki süslemelerle dikkati çeken yapının İstanbul ve İzmir odaları ile yapıldığı dönemin en önemli örneklerinden biri olduğunu vurguladı.

Çakırağa Konağı'nın yapımına ilişkin aktarılan bilgilerin de ziyaretçileri çok etkilediğini, özellikle odaların turistlerin ilgisini çektiğini dile getiren Günaydın, şöyle konuştu:

"Çakırlar'ın Şerif Ali Ağa'nın iki eşi olduğundan bahsedilir. Biri İstanbullu, biri İzmirli. İkisinin de ayrı odası var. Bu odalar, İstanbul odası ve İzmir odası olarak anılıyor. O kadar romantik ki ağamız, hanımlar memleketlerine özlem çekmesin diye odalarının duvarına şehirlerin silüetini yaptırıyor. İzmir odasında İzmir, İstanbul odasında İstanbul silüeti var. İkisi de oldukça ihtişamlı odalar. Yapılışına dair aktarılan bu bilgi ziyaretçilerin çok hoşuna giden bir hikayedir."

Bu arada, konağın restoresi için proje ihalesinin yapıldığı, Kültür ve Turizm Bakanlığında incelenmekte olan projenin onaylanması halinde restorasyon çalışmalarının başlayacağı ve 2016 yılı içinde tamamlanacağı öğrenildi.

- Konağın mimarisi hakkında bilgi

Çeşitli kaynaklarda konakla ilgili şu bilgiler yer alıyor:

"Geniş bir bahçe içine yapılan Çakırağa Konağı, taş temel üzerine üç kat olarak inşa edilmiştir. U şeklinde tasarlanan binanın ikinci ve üçüncü katlarında, dış sofalı plan şeması uygulanmıştır. Zemin kat hariç on dört odası vardır. Geniş bir saçakla çevrelenen bina kiremitle kaplı bir çatıyla örtülmüştür. Ahır, samanlık, hizmetli ve misafir bekleme odalarının yer aldığı zemin kat, taş plakayla döşenmiştir. İkinci ve üçüncü katlar ise tamamen ahşaptır ve ahşap arası kerpiç dolgu adı verilen bir teknik ile inşa edilmiştir. İnşaatta kullanılan ahşap malzemeler Venedik'ten getirtilmiştir. Konut olarak 1950'ye kadar kullanılan, daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilen konak, iç düzenleme ve teşhire yönelik çalışmaların tamamlanmasından sonra 1995 yılında ziyarete açılmıştır."

AA  Diğer Haberler
 • M.COŞAN TALU GENEL CERRAHİ UZMANİ
 • AÇILIŞ
 • 19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI
 • OLCAY SEÇİLİR
 • GENÇ MÜZİSYENİMİZ EKREM BOYLU'YU TEBRİK EDERİZ
 • İstanbuldaki Ödemişli efeler Kulübü

 • ANA SAYFA HAKKIMIZDA RESİM GALERİ LİNKLER İLETİŞİM ÜYELER

  © 2014 Bu site İstanbul’daki Ödemişli Efeler Kulübüne aittir.
  Designed by Telmar