08.02.2023
ANA SAYFA HAKKIMIZDA RESİM GALERİ LİNKLER İLETİŞİM ÜYELER
 
     
 
 

Konular
   Tarihçe
   Efeler
   Ödemiş Mahalleri ve Muhtarları
   Turistik Yerler
   Ödemiş Yemekleri
   Ekonomi
   Ödemişli Sporcular
   Siyaset-Politika
   Etkinliklerimiz
   Ödemişli Akademisyenler
   Ödemişli Siyasetçiler
   Ödemişli Sanatçılar
   Ödemişli Askerler
   Ödemişli Diplomatlar
   Ödemişli Gazeteciler
   Ödemişli İş İnsanları
   Kaybettiklerimiz vefat eden Ödemişliler
   Ödemiş Ürünleri
   Ödemişli Hukukçular
   ÖDEMİŞLİ KİŞİLER VE ANILARI
   ÖDEMİŞLİ ZANATKARLAR
   ÖDEMİŞLİ GAZILERİMİZ
   ÖDEMİŞLİ ŞEHİTLERİMİZ
   ödemişli egitimciler
   ÖDEMİŞTE KAYMAKAMLIK YAPANLAR
   Ödemişli TV Program yapımcıları
   Arşiv

Üye Girişi
E-Mail :

Şifre :

Şifremi Unuttum Yeni Üye

Hesabım


Yazarlar

Reklamlar


KALAYCI MUSTAFA TOPÇU:
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşKALAYCI MUSTAFA TOPÇU:
Ödemiş’in eski kalaycılardan Necip Usta’nın 1952’de evini geçindirebilmek için açtığı kalaycı dükkânı geçen yıllara rağmen dimdik ayakta durmaya devam ediyor.
Ödemiş’in tarih kokan sokaklarından biri olan Katırcılar Sokağı’nda baba Necip Topçu’dan oğlu Mustafa Topçu’ya devredilen ve 61 yıldır faaliyette olan dükkânda kazandan su tasına, tencereden çorba tasına birçok bakır ürün yıkama ve doğrultma işleminden geçtikten sonra kalaylanıyor. Bunun yanı sıra düğün yemekleri için vazgeçilmez, yemeğe lezzet katan bakır kazanlar da müşterilerin hizmetine sunuluyor.
Bu geleneksel mesleğe 12 yaşından beri gönül verdiğini belirten Mustafa Topçu, “Babam bu dükkânı 1952 senesinde ev geçindirebilmek için açmış. Kendisi de 10 yaşındayken babası tarafından çıraklığa verilmiş. Orada ustalaştıktan sonra kendi işini yapmak için buraya gelmiş. Yani biz babadan oğla bu işi yapıyoruz. 1972’de 12 yaşındayken babama yardım etmeye başladım. Ben burada yoğurulduğumdan artık bana bu iş zor gelmiyor. Ama çırak bulamıyoruz o yüzden mesleğimiz bizim ardımızdan kaybolup gidecek. Sanayide de bu işi yapan iki usta kaldı onlar da çırak bulamıyor. Bizim işimiz başkası için zor. Yani çocukluktan yetişmesi ve kendine iyi bakması gerekiyor. Çünkü kimyasal maddeler kullanıyoruz ağzımıza, burnumuza giriyor. Bunun ilacı da bol yoğurt ve süt tüketmek. Yoğun su kaybettiğimden dolayı günde 5 litreye yakın su içiyorum” şeklinde konuştu.
Büyük bir ustalık ve ince işle bir bakırı kullanılabilir hale getirdiğini dile getiren Topçu, “Ülkemizde bulunmayan kalay madeni Amerika, İngiltere, Brezilya ve Rusya gibi ülkelerden çıkarılıp buraya külçe olarak giriyor. Ben de onu eritip dolgu ve parlatma malzemesi olarak kullanıyorum. Bakırı kuvvetli bir asit olan sabun sodası içinde bir gün beklettikten sonra doğrultma işlemi yapıyorum. Ardından 120 derecede ısıtıp, kalaylama işlemini gerçekleştiriyorum. Allaha şükür düğün zamanlarında olduğumuz için işlerimiz iyi, karnımız doyuyor” dedi.  Diğer Haberler
 • M.COŞAN TALU GENEL CERRAHİ UZMANİ
 • AÇILIŞ
 • 19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI
 • OLCAY SEÇİLİR
 • GENÇ MÜZİSYENİMİZ EKREM BOYLU'YU TEBRİK EDERİZ
 • İstanbuldaki Ödemişli efeler Kulübü

 • ANA SAYFA HAKKIMIZDA RESİM GALERİ LİNKLER İLETİŞİM ÜYELER

  © 2014 Bu site İstanbul’daki Ödemişli Efeler Kulübüne aittir.
  Designed by Telmar