15.06.2024
ANA SAYFA HAKKIMIZDA RESİM GALERİ LİNKLER İLETİŞİM ÜYELER
 
     
 
 

Konular
   Tarihçe
   Efeler
   Ödemiş Mahalleri ve Muhtarları
   Turistik Yerler
   Ödemiş Yemekleri
   Ekonomi
   Ödemişli Sporcular
   Siyaset-Politika
   Etkinliklerimiz
   Ödemişli Akademisyenler
   Ödemişli Siyasetçiler
   Ödemişli Sanatçılar
   Ödemişli Askerler
   Ödemişli Diplomatlar
   Ödemişli Gazeteciler
   Ödemişli İş İnsanları
   Kaybettiklerimiz vefat eden Ödemişliler
   Ödemiş Ürünleri
   Ödemişli Hukukçular
   ÖDEMİŞLİ KİŞİLER VE ANILARI
   ÖDEMİŞLİ ZANATKARLAR
   ÖDEMİŞLİ GAZILERİMİZ
   ÖDEMİŞLİ ŞEHİTLERİMİZ
   ödemişli egitimciler
   ÖDEMİŞTE KAYMAKAMLIK YAPANLAR
   Ödemişli TV Program yapımcıları
   Arşiv

Üye Girişi
E-Mail :

Şifre :

Şifremi Unuttum Yeni Üye

Hesabım


Yazarlar

Reklamlar


AYKUT ORAY
HABERİ PAYLAŞ : Google'da PaylaşHaber Metni

KAYBETTİKLERİMİZ
Aramızdan ayrılan (Vefat eden) Ödemişli hemşehrilerimiz.
AYKUT ORAY NAMI DİĞER KATİL

AYKUT ORAY'IN BAŞARILARLA DOLU GEÇMİŞİ
Aykut Oray 13 Ekim 1942 tarihinde İstanbul Üsküdar'da doğdu. Buca Çaka Bey İlkokulu'nda başladığı ilköğrenimini, Ödemiş Zafer İlkokulu'nda bitirdi. Ortaokula Ödemiş'te başlayıp Manisa'da bitiren Oray, 1957 yılında da liseden mezun oldu.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Ön Asya Dilleri ve Kültürleri Bölümü'nde lisans eğitimini tamamlayan Aykut Oray, Yüksek lisansını Hititoloji üzerine yaptı.

Tiyatroya, 1961 yılında İstanbul Üniversitesi Talebe Birliği Gençlik Tiyatrosu'nda başladı. 1963'te profesyonel oldu ve 50'yi aşkın oyunda rol aldı. 1988'de "Perihan Abla" isimli televizyon dizi filminde birkaç bölüm rol alan sanatçının en çok tanınmasını sağlayan ise "Bizimkiler" dizisi oldu. Dizede "Katil" lakaplı bir kabzımal rolüyle beğeni toplayan Oray, 1989'da BRT kanalında öğle kuşağında yayınlanan "Halk Matinesi" programını sundu. TGRT'de "Dikkat", ATV'de ise "Şok" gibi programlar yaptı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)'nden siyasete atılan sanatçı, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-Televizyon ile Müjdat Gezen Sanat Merkezi Sinema-Televizyon ve Konservatuar bölümlerinde öğretim görevlisi olarak da çalışıyordu. Aykut Oray, evli ve iki çocuk babasıydı. "AYKUT ORAY'IN MEZARININ ÖDEMİŞ'TE OLMASI BİZİM İÇİN GURUR VERİCİ OLUR"

Çocukluk yıllarını İzmir'in Ödemiş ilçesinde geçiren ve her yıl ilçenin kurtuluş şenliklerinde yer almaya çalışan sinema oyuncusu Aykut Oray'ın burada toprağa verilmesi istendi.

Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin, Oray'ın vefatından büyük üzüntü duyduğunu ifade ederek, ''Ödemiş'in kültür elçisi, örnek bir Ödemişliyi yitirdik. Tüm Ödemişlilerin başı sağ olsun'' dedi.

Oray'ın her yıl Ödemiş'in kurtuluş şenlikleri dolayısıyla 3 Eylülde ilçeye geldiğini hatırlatan Keskin, şunları kaydetti:

''Bu yıl şenliklere kendisini davet etmiştik. Her zaman olduğu gibi hemşehrileri ile bir arada olmayı çok istiyordu. Maalesef gelen acı haberle büyük şok yaşadık. Ancak böylesine örnek bir Ödemişlinin adı mutlaka Ödemiş'te yaşatılacak. Biz de tüm Ödemişliler gibi Aykut Oray'ın Ödemiş'te yüreklere gömülmesini istiyoruz. Bunun için Ödemiş Belediyesi olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazırız.''

Eski Ödemiş belediye başkanlarından Mehmet Eriş de ünlü oyuncunun mezarının Ödemiş'te bulunması gerektiğini, bunun için ailesi ve yakınlarıyla görüştüğünü ifade ederek, ''Ödemişliler olarak gurur duyduğumuz Aykut Oray'ın Ödemiş'te defnedilmesini istiyoruz. Aykut Oray, Ödemiş'in önemli bir değeriydi. Yaz tatillerini bile buradaki kültürel etkinliklere göre ayarlardı. Her fırsatta burada bulunmaktan mutlu olurdu'' dedi.

Eski Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem ise Oray'ın İstanbul'daki Ödemişliler Derneği başkanlığını ve yönetim kurulu üyeliğini yaptığını belirterek, ''Kendisine borcumuzu ödemek isteriz. Mezarının Ödemiş'te olması bizim için gurur verici olur'' diye konuştu.  Diğer Haberler
 • AHMET HAMDİ BEY
 • NURTEN KILINÇOĞLU
 • KAYA BENGİSU
 • LEVENT KILCI
 • "TARIK DADAY’
 • Mustafa Erdal
 • SAMİ DÖNMEZ
 • ÖDEMİŞLİ ŞEHİT AHMET HAMDİ BEY
 • ÖDEMİŞLİ URGANCI ŞEVKET
 • HATİCE ALPDOĞAN VE AZİZ ALPDOĞAN
 • AYKUT ORAY
 • YÜKSEL GEZGEN
 • TURAN BENGİSU
 • HÜSEYİN VASFİ UÇKAN
 • FAZLI ALPAY
 • NİHAT ÇUKUR

 • ANA SAYFA HAKKIMIZDA RESİM GALERİ LİNKLER İLETİŞİM ÜYELER

  © 2014 Bu site İstanbul’daki Ödemişli Efeler Kulübüne aittir.
  Designed by Telmar